1 funt szterling = PLN
Pogoda w Bedford
Bedford
+13°C
Dzisiaj jest: 27.4.2024
MIEJSCE REKLAMA 
 
 
 
  SHA baner
 

 

 

 

POLECANE

TY I DZIECKO

Ten ostatni okres ciąży wiąże się już z przygotowaniami do porodu. W ostatnich 3 miesiącach ciąży możesz czuć się jak długodystansowiec, który powoli zbliża się do mety. W tym okresie możesz być wyjątkowo świadoma swojego ciała, ponieważ nigdy dotąd nie miałaś powodu, by przyglądać mu się tak uważnie i obserwować zmiany, które w nim zachodzą.

7 MIESIĄC

Rozpoczynasz trzeci trymestr ciąży. Twój brzuch jest wyraźnie uwypuklony, a zmiana środka ciężkości powoduje bóle kręgosłupa. Powiększona macica uciska na narządy wewnętrzne, możesz więc mieć trudności w oddychaniu (płytki oddech). Łatwiej się też męczysz, częściej oddajesz mocz (możesz go też popuszczać w czasie wysiłku – kaszlu, kichania, śmiechu).
Dziecko ma ok. 40 cm i waży ok. 1,3-1,8 kg. Wygląda już coraz bardziej jak noworodek. Jego kształty zaokrąglają się, powierzchnia skóry jest gładsza i jaśniejsza, zaczyna się pod nią zbierać tłuszcz. Głowa nabiera właściwych proporcji wobec reszty ciała, a mózg staje się pofałdowany. Dzięki tym fałdom w mózgu pomieści się więcej komórek mózgowych. Około 29. tygodnia jądra u chłopców zsuwają się do moszny. Twoje maleństwo ma już także rzęsy! Podczas gdy jedne rzeczy się rozwijają, inne zaczynają zanikać. Zanika na przykład lanugo, które pokrywało ciało maluszka.

 

8 MIESIĄC

Wiele kobiet doświadcza tzw. instynktu wicia gniazda. Odczuwa przypływ energii i rozpoczyna przygotowania do pojawienia się dziecka. Organizm przygotowuje się do porodu. Możesz odczuwać tzw. skurcze przepowiadające – nieregularne i niebolesne napięcia brzucha. Są to skurcze Braxtona-Hicksa, które wzmacniają macicę i przygotowują ją do porodu.
Maluch ma już coraz mniej miejsca w macicy. Dlatego rusza się już mniej gwałtownie i w sposób – można powiedzieć – bardziej zorganizowany. Włosy na głowie mogą mieć nawet do 5 cm długości. Wyrastają paznokcie. Tkanka tłuszczowa jest już dobrze rozwinięta. Mózg dziecka wciąż gwałtownie się rozwija, a jego pięć zmysłów przygotowuje się na świat czekający na zewnątrz. Na tym etapie rozwoju dziecko widzi środowisko, w którym się znajduje, czuje swoje palce u nóg, kiedy je chwyta, i palec, który ssie; czuje smak płynu owodniowego, który połyka, słyszy bicie twojego serca. Niezależnie od tego, jaki kolor oczu będzie miało twoje dziecko w przyszłości, teraz przybierają one niebieska barwę. Większość dzieci układa się w macicy we właściwej pozycji: głową do dołu (pozycja dziecka może się jeszcze zmienić).

 

9 MIESIĄC

Dziecko zwykle układa się głową w dół, dzięki czemu przestaje uciskać przeponę i łatwiej ci oddychać. Mocniej uciskany jest twój pęcherz i dlatego częściej musisz oddawać mocz. Skurcze przepowiadające mogą stać się silniejsze. Możesz zacząć rodzić w każdym tygodniu tego miesiąca. Oznaki zbliżającego się porodu to bolesne skurcze macicy i odejście wód.
Dziecko ma ok. 53 cm i waży przeciętnie ok. 3,5 kilograma. Różnice indywidualne są jednak duże – donoszone noworodki mogą ważyć zarówno poniżej 3 kg, jak i powyżej 4 kg. Policzki i pupka twojego maleństwa stają się coraz bardziej pulchne i pucołowate. Mózg nadal się powiększa, a główka jest tak ukształtowana, by móc przejść przez kości miednicy i szyjkę macicy. Kości czaszki nie są jeszcze więc w pełni zrośnięte. Pozwala to na zmianę kształtu główki, dzięki czemu dziecko będzie się mogło przecisnąć przez kanał rodny, nie robiąc sobie krzywdy. Płuca nadal wytwarzają substancję, która zapobiegnie ich zapadnięciu się, kiedy dziecko weźmie pierwszy oddech. Poród może nadejść lada dzień. Twój maluch jest gotowy do przyjścia na świat!

 

www.acifolik.pl

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
ABC