1 funt szterling = PLN
Pogoda w Bedford
Bedford
+13°C
Dzisiaj jest: 27.2.2024
MIEJSCE REKLAMA 
 
 
 
  SHA baner
 

Shared parental leave – nowe prawo dotyczące urlopu dla świeżo upieczonych rodziców w UK

urlop rodzicielski ukRodzice, którym potomstwo urodzi się po 5 kwietnia 2015 roku, będą mogli kontrolować oraz dzielić się urlopem rodzicielskim według wprowadzonych właśnie nowych zasad. Prawo dotyczy również par adoptujących dzieci. Szacuje się, że z udogodnienia, które pozwoli mamom i tatom na rozporządzanie oraz dzielenie się 50 tygodniami urlopu i 37 tygodniami płacy, skorzysta około 285,000 pracujących par rocznie. Jak działa nowy schemat?

Kwalifikujące się pary będą mogły podzielić między sobą urlop rodzicielski, jeśli tylko mama zdecyduje się wcześniej zrezygnować z urlopu macierzyńskiego i otrzymywanej w tym czasie zapłaty – trzeba tylko pamiętać, że mamy po porodzie będą obowiązkowo odpoczywać przez dwa tygodnie (lub cztery, jeśli mama pracuje w fabryce). Rodzice uzgodnią między sobą, w jaki sposób rozdysponować pozostały, przysługujący czas wolny od pracy czyli 52 tygodnie urlopu minus okres, który już został wykorzystany w ramach macierzyńskiego. Od tej pory będzie to shared parental leave (SPL) a uzyskiwana zapłata – statutory shared parental pay (ShPP). Wysokość wynagrodzenia to £139.58 tygodniowo lub 90% średnich tygodniowych zarobków.

Dla przykładu; zarówno mama, jak i jej partner kwalifikują się do SPL i ShPP. Mama kończy swoje macierzyńskie po 12 tygodniach, co zostawia do wykorzystania 40 tygodni jako SPL i 27 tygodni ShPP. Rodzice mogą wybrać, jak to podzielić.

Ważne jest, że tak skonstruowany urlop rodzicielski trzeba wykorzystać między narodzinami a pierwszymi urodzinami dziecka (lub w pierwszym roku po adopcji). I, co równie ważne, okres urlopu można podzielić na części, zamiast brania go od razu w całości, w przerwach powracając do pracy. Pod warunkiem, że pracodawca się na to zgodzi, a termin wolnego zostanie z nim uzgodniony przynajmniej osiem tygodni przed rozpoczęciem zwolnienia. Rodzice mogą opiekować się dzieckiem na zmianę lub pozostawać poza pracą jednocześnie.

Uprawnione do shared parental leave będą te pary, w których jedna osoba jest zatrudniona i pracuje dla tego samego pracodawcy przez przynajmniej 26 tygodni (przy czym punkt do wyliczenia przyjmuje się na koniec 15 tygodnia przed datą porodu). Druga osoba natomiast musi pracować przez okres przynajmniej 26 tygodni w okresie 66 tygodni przed porodem i przez 13 tygodni zarobić co najmniej £390.

Wspólny urlop rodzicielski jest dobrowolną opcją, mamy mogą wciąż korzystać z normalnych 52 tygodni macierzyńskiego, a tatusiowie – z płatnego, dwutygodniowego tacierzyńskiego. 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
ABC