1 funt szterling = PLN
Pogoda w Bedford
Bedford
+13°C
Dzisiaj jest: 14.6.2021
MIEJSCE REKLAMA 
 
 
 
  SHA baner
 

Kinoteka - festiwal polskich filmów

kinoteka londyn„11 minut” Jerzego Skolimowskiego, „Anatomia zła” Jacka Bromskiego czy „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej – to tylko część filmów, które widzowie zobaczą w ramach 14. Festiwalu Filmów Polskich Kinoteka w Londynie. Wydarzenie rozpocznie się w nadchodzący piątek i potrwa do 28 kwietnia.

Tegoroczna Kinoteka to mix filmu, muzyki, sztuki wizualnej, interaktywne warsztaty, wystawy i goście specjalni. Festiwal przede wszystkim zaprezentuje to, co najlepsze w polskiej sztuce filmowej ostatnich dwunastu miesięcy.

W tym roku organizatorzy festiwalu postanowili także zaznajomić publiczność z wybitną twórczością równie wybitnych polskich reżyserów; Agnieszki Holland oraz Jerzego Skolimowskiego. Festiwal odda również specjalny hołd zmarłemu niedawno Andrzejowi Żuławskiemu, prezentując premierowo w UK jego metafizyczny film „Kosmos” oraz słynne „Opętanie” z Isabelle Adjani, „Diabła” i „Najważniejsze to kochać” z Romy Schneider.

Filmem otwarcia będzie „11 minut” (Kino Barbican Cinema). To obraz, który stał się polskim kandydatem do Oscara 2016. Thriller produkcji polsko-irlandzkiej, opowiadający o przeplatających się losach kilku mieszkańców miasta. Widownia zaobserwuje 11 minut z życia różnych postaci, których w ostatniej sekundzie połączy jedno wydarzenie i... katastrofa.

Dzięki Kinotece w różnych kinach na terenie Londynu pokazywane będą obrazy filmowe autorstwa Agnieszki Holland, m.in.: „Aktorzy prowincjonalni”, „Kobietra samotna”, „Europa, Europa”, „Tajemniczy ogród” czy „W ciemności”. Dodatkową atrakcją stanie się wystawa międzynarodowych plakatów, reklamujących filmy polskiej reżyserki.

Festiwal poświęci dużo miejsca nowemu kinu polskiemu. Czeka nas seans filmu Jacka Bromskiego „Anatomia zła”, traktującego o płatnym zabójcy, zwolnionym warunkowo z więzienia i jednocześnie otrzymującym propozycję nie do odrzucenia od prokuratora, który wcześniej doprowadził do jego skazania.
Zobaczymy również „Obce niebo” Dariusza Gajewskiego czyli historię walki polskiego małżeństwa ze szwedzką opieką społeczną, która odebrała im córkę.

Przyjdzie też czas na śmiech przez łzy, a zatem projekcję najnowszego filmu Kingi Dębskiej „Moje córki krowy” - to opowieść o dwóch siostrach; 42-letniej Marcie, despotycznej gwieździe serialowej, która ma dorosłą córkę i młodszej od niej o rok Kasi, będącej wrażliwą nauczycielką, która niezbyt szczęśliwie wyszła za mąż i urodziła syna Filipa. Skłócone od lat siostry w obliczu śmierci matki i choroby ojca muszą pogodzić się i współdziałać, co prowadzi do wielu tragikomicznych zdarzeń.

Widzów zapewne wzruszy również „Żyć nie umierać” Macieja Migasa czyli film będący historią aktora, któremu zostało trzy miesiące życia i który postanawia uporządkować swoje życie.
Ciekawie zapowiada się projekcja „Demona” w reżyserii zmarłego Marcina Wrony. Tutaj zaznajomimy się z losami Piotra, pana młodego, który przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z piękną Żanetą. Jego szczęście komplikuje kłopotliwe znalezisko w domu, ofiarowanym mu przez przyszłego teścia.
Polecamy również film, o którym powiedziano już chyba wszystko - „Ciało/Body” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej.

Festiwal swoją obecnością zaszczycą m.in.: Agnieszka Holland, Ivana MacKinnon, Ben Blaine czy Will Tennant.

Kinoteka pożegna widzów seansami „Do widzenia, do jutra” Janusza Morgensterna, w którym wystąpił Zbigniew Cybulski i Roman Polański.

Więcej informacji o festiwalu, biletach i miejscach projekcji filmów znajduje się na stronie: http://kinoteka.org.uk/.


kinoteka londyn plakat

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
ABC