1 funt szterling = PLN
Pogoda w Bedford
Bedford
+13°C
Dzisiaj jest: 27.2.2024
MIEJSCE REKLAMA 
 
 
 
  SHA baner
 

Settled status - ostatnie dni na złożenie wniosku

settled status ukDokładnie dwa tygodnie pozostały do ostatecznego terminu złożenia wniosku o uzyskanie statusu osoby osiedlonej. Formalności pobrexitowych powinny dopełnić wszystkie osoby, które wywodzą się z krajów Unii Europejskiej - a które mieszkają, żyją i chcą nadal pozostać na Wyspach.

Uregulowanie swojego statusu w systemie osiedleńczym dla obywateli UE jest konieczne, aby dalej móc pracować w UK, korzystać z bezpłatnych usług służby zdrowia, uczyć się i studiować na Wyspach, mieć dostęp do świadczeń finansowanych ze środków publicznych w postaci zasiłków czy emerytur (jeśli takowe się należą) czy podróżować z i do UK.

Po złożeniu bezpłatnego wniosku, osoba aplikująca, w zależności od długości swojego dotychczasowego pobytu w UK, może uzyskać status osoby osiedlonej (settled status) lub tymczasowy/warunkowy status osoby osiedlonej (czyli pre-settled status).

Zaniechanie złożenia wniosku lub decyzja odmowna władz może oznaczać spore kłopoty. Obecność osób bez przyznanego statusu w UK traktowana będzie jako nielegalna. Tacy obywatele UE w UK mogą stracić swoją pracę oraz benefity, mieć problemy z wynajmem domu lub mieszkania od prywatnego landlorda, a także być poddanym działaniom wykonawczym ze strony Home Office. 

Wniosek o settled status można złożyć na stronie internetowej gov.uk, gdzie zostaniemy poproszeni o podanie szczegółów dotyczących naszej tożsamości i pobytu w UK.

Złożenia wniosku nie radzimy zostawiać na ostatnią chwilę. Obecnie w Home Office na rozpatrzenie czeka około 320 tysięcy aplikacji od Polaków i innych obywateli Unii przebywających na Wyspach. Jeżeli decyzje nie zostaną przyznane na czas, te osoby stracą swoje “prawo pobytu”, pomimo poprawnego wypełnienia procedury ze swojej strony. W takim scenariuszu w lepszej sytuacji na pewno znajdą się osoby zatrudnione, samozatrudnione, uczące się i te niezależne finansowo. Z większymi komplikacjami mogą spotkać się dzieci, w imieniu których wniosek złożyli rodzice; emeryci czy partnerzy obywateli UE w UK, pochodzący z krajów nienależących do Unii Europejskiej - pomimo tego, że rząd obiecuje łagodne podejście do osób czekających w kolejce do wydania decyzji o statusie osiedleńczym.

Więcej informacji o settled status znajduje się na rządowej stronie: https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families

settled status uk slider

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
ABC