1 funt szterling = PLN
Pogoda w Bedford
Bedford
+13°C
Dzisiaj jest: 14.6.2021
MIEJSCE REKLAMA 
 
 
 
  SHA baner
 

WITAMY W ELY

Czy warto pokonać nieco ponad trzydzieści mil i zawitać z wycieczką do Ely? W poniższym artykule przekonujemy Was, że ta miejscowość jest warta odwiedzenia. Wbrew pozorom, Ely to nie tylko katedra, ale również miejsce pełne niespodzianek i atrakcji, przepięknie położone oraz pozostające w pamięci turystów.

Ely historycznie

Mieszkańcy Ely zgodnie twierdzą, że miasteczko jest wyjątkowe – na stosunkowo małym terenie bowiem dostępne są różne udogodnienia. Wszędzie jest w miarę blisko, ale odwiedzający nie mogą się nudzić! Ely łączy w sobie historię i nowoczesność. Najbardziej jednak rozsławione jest dzięki swojej katedrze. Budynek, wyróżniający się w pejzażu miasta i okolicy, pochodzi aż z jedenastego wieku. Warto wspiąć się na wieżę Octagon i pozostałe wieże zachodnie – widoki zapierają dech w piersiach. Obecnie budowla służy jako centrum kulturalne, gdzie odbywają się koncerty i wydarzenia. Swego czasu katedra stanowiła także scenerię do takich filmów, jak: „Elizabeth: The Golden Age” czy „The Other Boleyn Girl”. Jako jedyny zabytek w kraju znajduje się na liście siedmiu średniowiecznych cudów świata.

Przebywając w katedrze, warto zajrzeć do Muzeum Witraży, które zawiera pokaźną kolekcję malowanego szkła. Eksponaty możemy podziwiać, ale także słuchać o nich opowieści – na miejscu bowiem dostępny jest przewodnik audio. Wizyta w muzeum zajmuje około czterdziestu minut, pod warunkiem, że nasze pociechy nie zechcą wziąć udziału w oferowanym w muzeum własnoręcznym malowaniu witraży dla najmłodszych. Muzeum powstało w latach 70. ubiegłego wieku.

Kolejną podróż do czasów historycznych zagwarantują nam dwa muzea w mieście: Ely Museum i Oliver Cromwell’s House. To pierwsze, położone blisko katedry, odkrywa przed nami dzieje Ely od okresu prehistorycznego do wieku dwudziestego. W budynku drugiego natomiast zamieszkiwał Oliver Cromwell. To jedyny, oprócz Hampton Court Palace w Londynie, zachowany dom tego sławnego wodza politycznego. Cromwell żył tutaj z rodziną przez ponad dziesięć lat. Budynek to również siedziba informacji turystycznej oraz miejsce zakupu pamiątek.

Pobrzeże Ely

Rzeka Great Ouse jest naturalnym magnesem przyciągającym do Ely zwiedzających. Brzeg rzeki stanowi doskonałe miejsce do podziwiania świata, natury, ptaków. Idealne do relaksu i leniwego obserwowania tego, co dzieje się na rzece. A dzieje się dużo i można to zobaczyć, popijając chociażby pyszną herbatkę. A jeśli rola widza to dla kogoś za mało – można udać się np. na wycieczkę łodzią lub spróbować dość ekstremalnego paddleboarding, które łączy w sobie elementy kajakarstwa, surfingu czy nawet jazdy na deskorolce.

Dla tych, którzy preferują stanie stopą na twardej i suchej powierzchni, tereny wokół rzeki zaoferują idealne warunki do jazdy rowerem i pieszych wycieczek. Szczególnie polecamy długą trasę The Bishop’s Way, która zabierając nas tropem biskupów Ely, prowadzi do ich pałacu w Little Downham. Mapy dróg rowerowych i pieszych szlaków znajdują się w centrum informacji turystycznej Ely.

 

Ely – coś dla ducha i ciała

Uspokajamy wszystkie nasze Czytelniczki – Ely, co prawda, jest małe, ale okazji do zakupów znajdziecie tutaj wiele. Obok znanych marek, takich jak Dorothy Perkins, New Look czy Peacocks, w mieście handlują również mniejsze butiki, oferujące bardziej indywidualną konfekcję. Miłośnicy innego rodzaju zakupów i okazji ucieszą się na pewno na widok marketów: farmerskiego w drugą i czwartą sobotę każdego miesiąca, regularnego czwartkowego marketu ogólnego i sobotniej wyprzedaży rękodzieła.

Czas na jedzenie. Z wielką radością stwierdzamy, że w Ely można zjeść dużo, dobrze i różnorodnie. Począwszy od The Boathouse Restaurant przepięknie położonej nad rzeką i oferującej smaczną kuchnię angielską, poprzez BKK Restaurant (kuchnia tajska), na włoskiej Prezzo kończąc.

Kalendarz imprez miejskich aż pęka w szwach. Dokładny spis tego, co czeka na nas w Ely w następnych miesiącach można odnaleźć w centrum informacji turystycznej. My hasłowo pokusimy Was chociażby Festiwalem Jabłek (pażdziernik), pokazem fajerwerków (listopad) czy comiesięcznymi nawiedzonymi wydarzeniami w Cromwell’s House.

Zapraszamy do Ely!

NIK

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
ABC